Klify na wyspie Suðuroy

Fabuła

Dokumentalna opowieść o mieszkańcach Wysp Owczych, ich zmaganiach z trudnymi warunkami, starciach z naturą, oceanem, klimatem, izolacją i głodem. Historia walki o przetrwanie języka, którym dziś posługuje się niespełna 80.000 osób. Opowieść o Państwie, którego początki biorą się z małych społeczności odizolowanych wiosek, a którego rozwiązania urbanistyczne są dziś wzorem dla reszty świata.

FAROE WAY pokazuje unikalny kraj zarówno oczami rodowitych Farerczyków, jak i naszych rodaków, zamieszkujących wyspy od kilku do nawet kilkunastu lat, którzy utożsamiają się z tym miejscem i są ambasadorami jego surowego piękna.

Wraz z bohaterami odwiedzimy Fugloy – najbardziej wysuniętą na północ wyspę zewnętrzną, na której mieszka jedynie kilka osób, a dostać się na nią można tylko małym promem pocztowym lub helikopterem. Będziemy spacerować po historycznej dzielnicy rządowej Tinganes, znajdującej się w Torshavn – stolicy Wysp Owczych – by poznać tajniki farerskiej architektury. Posłuchamy o tradycyjnym tańcu oraz dawnych balladach, które śpiewane są po dziś dzień. Wybierzemy się na połów niewielkim rodzinnym kutrem. Dowiemy się dlaczego farerskie owce są unikalne i jaką rolę odgrywały wzory na lokalnych swetrach. Zwiedzimy wiele niesamowitych miejsc jak Saksun lub Mykines, a nawet będziemy mieli okazję przeżyć tradycyjny połów wielorybów.

Występują

Kinga Eysturland

Gdańszczanka, na Wyspach Owczych od 2009 roku (z przerwami). Mieszka w Klaksvík, choć najchętniej zamieszkałaby na Fugloy. Z wykształcenia skandynawistka i masażystka. Z zamiłowania podróżniczka i malarka. Od 2013 roku prowadzi w Klaksvík pensjonat Eysturland Lodge i salon masażu Organic.

Ewelina Joensen

Na Wyspach od 18 lat. Pierwsza Polka, która ukończyła farerski Uniwersytet w Torshavn. Z wykształcenia pedagog. Miłośniczka natury, regularnie zdobywa najwyższe farerskie szczyty. Mama Irdý i Filipa.

Klaudia Borowiec

Cztery lata temu przyleciała na archipelag na praktyki studenckie, dziś pracuje jako architekt w renomowanym biurze Henning Larsen, projektując najrozmaitsze budowle inspirowane farerską naturą. Na pytanie co najbardziej lubi w Wyspach Owczych, odpowiada – pogodę.

Jógvan Ole Kristiansen

Kibic lokalnego Vikingura i angielskiego Liverpoolu. Koneser farerskich przysmaków. Związany z Klaudią

Asbjørn Lómaklett

W młodości rybak, później nauczyciel, członek klubu tanecznego, miłośnik ballad i języka farerskiego.

Pól Arni Holm

Wokalista zespołu Hamradun, karierę zaczynał w zespole Týr. Stolarz, z wykształcenia archeolog, pracownik domu młodzieży. Mieszkaniec wyspy Suðuroy.

Janus Sørensen

Rybak, właściciel kutra Brandur, od dziecka na morzu.

Hans Jakob Hermansen

Polityk, były przewodniczący Farerskiego Związku Wielorybników. Expert w dziedzinie tradycyjnego połowu grindwali.

Hallbera Ólavsdóttir

Projektuje i szyje farerskie swetry. Stworzyła sweter z unikalnym wzorem specjalnie dla Królowej Danii. Prowadzi swój sklep w miejscowości Syðrugøta.

Amalia í Frammistovu

Burmistrz najmniejszej gminy na Wyspach Owczych – Fugloy – której powierzchnia to 11 km2, a liczba mieszkańców wynosi zaledwie 42 osoby.