U wybrzeży wyspy Svínoy, na pokładzie promu pocztowego „Ritan”

Historia powstania

Niewiele osób wie o Wyspach Owczych coś więcej niż to, że jest to archipelag gdzieś na oceanie i że żyją tam owce. Nieliczni podziwiali ich piękno na zdjęciach lub w zagranicznych reportażach. Garstka postawiła na nich swoją stopę. Pojedyncze jednostki postanowiły tam pozostać.

Wielu zaskoczy informacja, że Wyspy Owcze leżą bliżej Europy niż Islandia – co wcale nie znaczy, że łatwiej się tam dostać. Podróż drogą powietrzną trwa często dwukrotnie dłużej, a morską niespełna 40 godzin. Równie ciekawym jest fakt, że żyje tam zaledwie 50.000 mieszkańców.

Jakub Witek podczas filmowania FAROE WAY w 2018 roku odwiedził archipelag trzykrotnie: z końcem zimy, wiosną i latem. Za każdym razem eksplorował kolejne wyspy i ich zakątki. Podczas tych podróży przeprowadził wiele fascynujących rozmów z mieszkańcami archipelagu – zarówno rodowitymi jak i przybyłymi, próbował lokalnych przysmaków, pokonywał górskie szlaki, brał udział w połowie ryb na rodzinnym kutrze, a nawet miał szansę zobaczyć na własne oczy tradycyjny połów wielorybów – grindadráp – który jest przedmiotem wielu kontrowersyjnych opinii i sporów. Te wszystkie przeżycia pozwoliły mu zarejestrować wiele godzin materiału filmowego, z którego powstał dokument FAROE WAY: Sztuka przetrwania na Wyspach Owczych.

Reżyser

Kuba Witek (org. Jakub Witek) – urodzony 19 listopada 1983 roku w Krakowie, wychowywał się w Kielcach. Filmowiec, podróżnik, autor książek. Absolwent University of Central Lancashire w Preston.

Miłośnik Północy. Odwiedził Szwecję i Norwegię. Na Islandii był sześciokrotnie. Wędrował po największym lodowcu Vatnajökull, zwiedzał jaskinie lodowe i wspinał się na najwyższy islandzki szczyt. Objechał wyspę trzykrotnie. Pierwszy raz w 2016 roku podczas samotnej podróży na dwóch kołach, którą później opisał w książce – Ring Road: Dookoła Islandii na rowerze. Drugi raz latem 2017 roku, by nakręcić swój pierwszy film dokumentalny – ISOLAND. Trzeci, wraz z początkiem zimy w 2018, realizując kolejny projekt.

Uczestnik wymian młodzieżowych oraz inicjatyw pozarządowych. Komercyjne projekty filmowe realizował m.in. w Nowym Jorku, Berlinie, Paryżu, Reykjaviku lub Oslo.

Biegacz, zwolennik diety roślinnej, minimalista. Autor autobiograficznej powieści RE:Tusz, opowiadającej o walce z uzależnieniem oraz trudach dorastania w post-komunistycznej Polsce.

www.kubawitek.com

FILMOGRAFIA:

ISOLAND: Islandzkie historie polskich emigrantów
(Film dokumentalny 2017) – Trailer / Film / Making of
Nagrody:
Grand Prix na Festiwalu MediaTravel 2017 w Łodzi
Najlepszy Debiut/Brązowa Emigra na Festiwalu EMIGRA 2017 (Berlin, Chicago, Lwów, Wilno, Warszawa)

FAROE WAY: Sztuka przetrwania na Wyspach Owczych
(Film dokumentalny 2018) – Trailer

Współtwórcy

Wiktoria Witek
Filmoznawca, tłumacz, copywriter. Siostra Kuby.

Paweł Gil
Operator, project manager w northcam.eu – ekipie filmowej do zadań specjalnych.

Berenika Lenard & Piotr Mikołajaczak
Autorzy książki „Szepty kamieni. Historie z opuszczonej Islandii”. Od trzech lat prowadzą stronę Icestory.pl

Łukasz Palkiewicz
Producent muzyczny, kompozytor, twórca muzyki elektronicznej. Członek zespołu Kroki, występuje solowo pod pseudonimem – Szatt.

Wsparcie projektu

Sabina Poulsen / Fjord Cottage

Ivan Eysturland

Maciej Brencz / Farerskie kadry – BLOG

Dominika Lusina

Jiří Sedlák

Tomasz Przybylski

Specjalne podziękowania

Za wsparcie projektu oraz pomoc podczas trzech etapów filmowania FAROE WAY na Wyspach Owczych.

Atlantic Airways & Visit Faroe Islands – za możliwość przylotu na archipelag w okresie letnim, cudowną wycieczkę helikopterem na Mykines oraz świetnie zorganizowany pobyt.

Eysturland Lodge & Fjord Cottage – za wspaniałą polską gościnę, ogromną pomoc merytoryczną i wskazówki dotyczące wysp.

Bez ich wsparcia ten film by nigdy nie powstał!